Ako otehotnieť po antikoncepcii?

Mnoho žien vďaka antikoncepciu zabudlo na bolestivú menštruáciu, nepravidelný cyklus a migrény. Čo ale nastane po vysadení antikoncepcie? Nespôsobili náhodou pilulky neplodnosť?

Možno sa vám nepodarí otehotnieť hneď prvý mesiac. Pre telo je ale vysadení antikoncepcie signálom k tomu, aby opäť začala ovulácie.

Niekedy to dosť trvá

K tej môže dôjsť v niektorých prípadoch až za niekoľko mesiacov, ale neznamená to, že k nej nedôjde vôbec. Prvý mesiac po vysadení tabletiek dôjde k ovulácii u 60% žien. Nemusíte mať obavy, nie sú žiadne dôkazy o tom, že dlhoročné užívanie hormonálnej antikoncepcie spôsobuje neplodnosť.

Určitú úlohu v tom, za ako dlho sa vám podarí otehotnieť, až pilulky prestanete brať, môže mať vek a tiež to, či už máte deti. Nad 30 rokov sa čas predlžuje.

Vek a predchádzajúce pôrody sú dôležitými faktormi.

Ženám, ktoré už porodili dieťa, väčšinou trvá veľmi krátko počať dieťa ďalšie. U žien do 30 rokov, ktoré nikdy dieťa nemali, bola síce porucha ovulácie po vysadení antikoncepcie zaznamenaná, ale len na krátku dobu.

A napokon u žien, ktorým je viac ako 30 rokov, trvalo najdlhšiu dobu po vysadení otehotnieť, čo ale neznamená, že zostali neplodné.

Píšte si to!

Aj keď sa vám prvý alebo druhý cyklus po vysadení antikoncepcie nepodarilo otehotnieť, dôkazy vedeckých štúdií hovorí o tom, že sa nemusíte obávať. Ihneď po tom, čo hormóny prestanete brať, si začnite viesť menštruačný kalendár. Starostlivé záznamy vám pomôžu sledovať zmeny cyklu a dĺžku menštruácie a odhadnúť čas, kedy by mala prísť ovulácie. Ak sa vám predsa len bude zdať, že vám otehotnenia trvá dlhšiu dobu, ako by malo, zájdite sa poradiť s lekárom. Menštruačný kalendár vezmite so sebou a poraďte sa s ním všetko, čo vám nie je jasné. Nezabudnite, že na otehotnenie môže mať vplyv stres, váhové výkyvy a nadmerné cvičenie.