Ako otehotnieť bez ťažkostí?Ako otehotnieť bez ťažkostí?

Väčšina párov nemá s počatím dieťatka problém. Potom je tu však ešte 10 % párov, ktorým sa nedarí potomka splodiť. Šance na otehotnenie znižujú zdravotné poruchy, ale i stres a nezdravá životospráva.

Napriek tomu, že by sa mohlo zdať, že otehotnenie je tou najprirodzenejšou a najjednoduchšou vecou, pre mnohé páry je pravdou opak. A ako upozorňujú odborníci, počet párov, ktoré majú s počatím problémy, narastá. Dôvodov je mnoho. Okrem genetických a závažnejších zdravotných porúch zohráva rolu aj zvyšovanie veku, v ktorom zakladáme rodinu, a civilizačné faktory ako stres, nedravá životospráva či zhoršená kvalita životného prostredia.

Kedy ide o problém

S narastajúcim vekom sa šance na otehotnenie znižujú. Podľa odborníkov ženy po veku 35. rokov (dnes bežný vek, v ktorom majú ženy prvé dieťa) otehotnejú niekoľkonásobne ťažšie ako žena okolo dvadsiatky.

Ak si k tomu primyslíme hektické životné tempo, dopovanie sa kofeínom, nezdravé stravovanie a zanedbávanie pohybu, o ťažkosti s počatím je postarané. Keď majú potenciálni rodičia pravidelný nechránený styk 1 rok, no zatiaľ sa k tehotenstvu nedopracovali, vtedy je čas obrátiť sa na odborníkov. Tí dnes upozorňujú, že namiesto sterility, o ktorej sa zvyklo hovoriť v minulosti, je vhodnejšie používať výraz „znížená plodnosť". Naznačujú tak, že mnohé ťažkosti s otehotnením je už možné efektívne riešiť.

Čím staršia je žena, tým pravdepodobnejšie je, že bude mať otehotnením s problém:

  • Vek 20-24 rokov: problém s plodnosťou má 7 z 10 žien
  • Vek 25-29 rokov: problém s plodnosťou má 9 zo 100 žien
  • Vek 30-34 rokov: problém s plodnosťou má 15 zo 100 žien
  • Vek 35-39 rokov:problém s plodnosťou má 22 zo 100 žien
  • Vek 40-44 rokov: problém s plodnosťou má 29 zo 100 žien

Fakt: Pri prvom dieťati má s počatím problém 10 % párov. Pri druhom dieťati sa môžu komplikácie týkať až 25 % párov.

Spoznajte svoj cyklus

Šance na otehotnenie sa zvyšujú, ak žena dobre pozná svoj menštruačný cyklus. Cyklus zvyčajne trvá 23-35 dní, pričom ako priemerná doba jeho trvania sa uvádza 28 dní. Iba málo žien však dosahuje tieto „parametre", lebo každá žena je iná a každý cyklus je iný.

Cyklus sa delí na štyri fázy: 

Menštruačná, predovulačná, ovulačná a premenštruačná. V predovulačnej fáze začínajú hypofýza a vaječníky produkovať hormóny, vďaka ktorým môže vajíčko dozrieť a sliznica sa začína pripravovať na zachytenie oplodneného vajíčka. Pre otehotnenie je potom najdôležitejšia práve ovulačná fáza, v ktorej vajíčko opúšťa vaječník, putuje do vajcovodu a ďalej do maternice. V tejto fáze je pravdepodobnosť otehotnenia najvyššia. Keďže mnoho žien má cyklus rozkolísaný, presné zistenie ovulácie výpočtom nie je celkom spoľahlivé. Preto sa používa aj metóda merania bazálnej telesnej teploty a sledovania vaginálneho výtoku (symptotermálna metóda). Ďalší spôsob, ako môže žena zistiť, kedy má ovuláciu, predstavujú mobilné aplikácie. Veľmi presnou metódou je prístroj na zisťovanie plodnosti ̶ tzv. cyclotest baby, ktorý sleduje cyklické zmeny v organizme, na základe ktorých sa určujú neplodné, plodné a vysoko plodné dni (t. j. ovulácia).

Zaujímavosť:

  • Iba 1 z 10 žien má pravidelný cyklus.
  • Celosvetovo 60-80 miliónov párov je nedobrovoľne bezdetných.
  • Najväčšia šanca na otehotnenie je 12-24 hodín po uvoľnení vajíčka.

Zvýšte si šance

Ťažkosti s otehotnením môžu byť zapríčinené zdravotným a fyzickým stavom ženy i muža. Medzi najčastejšie dôvody neplodnosti patria – nepriechodné vajcovody, hormonálne poruchy, infekcie, endometrióza, imunologické faktory, poruchy tvorby spermií, znížená pohyblivosť spermií a pod. Až v 10 % prípadov sa presná príčina problému nedá medicínsky zistiť; rolu tu môže zohrávať psychika, resp. kombinácia rôznych dôvodov. O úlohe psychiky v tomto procese by vedeli svoje povedať páry, ktoré sa o dieťatko pokúšali dlho, no počali až vedy, keď sa prestali úporne snažiť. Preto odborníci ako súčasť prípravy na tehotenstvo odporúčajú aj zvoľnenie životného tempa a redukciu stresu. Šance zvyšuje aj zdravá životospráva a stravovanie. Hormonálna liečba sa nasadzuje iba vtedy, ak sa u ženy zistila hormonálna povaha poruchy ovulácie, inseminácia sa potom využíva pri liečbe ľahších foriem mužskej neplodnosti, kým IVF metóda je vhodná u žien so zníženou priechodnosťou vajcovodov, endometriózou, pri závažnej mužskej neplodnosti, alebo u párov s imunologickými faktormi neplodnosti či takých, ktoré sa pokúšajú otehotnieť už niekoľko rokov bez toho, aby bola zistená príčina neplodnosti.

Mnohé menej závažné problémy plodnosti sa však dajú riešiť úpravou životného štýlu, aj bez liekov či väčších medicínskych zákrokov.

Príprava na otehotnenie:

  • meranie si bazálnej telesnej teploty s cyclotest baby
  • odstránenie stresu, dostatok spánku a oddychu
  • obmedzenie alkoholu, cigariet a kofeínu
  • dostatočný prísun vitamínov – vitamín D, kyselina listová, vitamín B6, zinok
  • zdravé stravovanie – ideálna je prímorská strava (ryby, olivy, ovocie a zelenina
  • redukcia nadváhy a obezity
  • použitie niektorých typov lubrikantu môže mať spermicídny efekt a preto odporúčame používať tie, ktoré sú priateľské k spermiám, napríklad Conceive Plus, alebo BABYMAT Fertility Gel Intense
  • vylúčenie infekcie či závažnejšej zdravotnej poruchy u muža i ženy (napr. chlamýdie)