Aj v štyridsiatke sa môžete stať rodičmi

Je všeobecne známe, že sa stále zvyšuje vek matiek i otcov. Muži to majú samozrejme jednoduchšie a na svoj vek nemusia brať taký ohľad, no ženy musia brať v úvahu hneď niekoľko faktorov, a tým najdôležitejším je samozrejme zdravie a tikot biologických hodín.

Odkladať tehotenstvo: áno či nie?

Je pravdou, že dnes si aj ženy chcú budovať kariéru, precestovať svet a niečo zažiť. S tým súvisí skutočnosť, že sa do tehotenstva nehrnú hneď po škole. Väčšina študuje vysokú školu, potom odídu niekam do sveta alebo nastúpia do nového zamestnania, budujú si svoju pracovnú pozíciu a predovšetkým dostatočný príjem. Ženy zvyčajne už nechcú byť finančne závislé na svojich partneroch a rozhodujú sa teda medzi kariérou alebo dieťaťom ( čo sa však vzájomne nevylučuje ). Najmä v hlavnom meste je podľa štatistík vekový priemer prvorodičiek až 31 rokov, pričom pred dvadsiatimi rokmi to bolo 25 rokov. Na tomto trende je vidieť, že ženy dávajú spočiatku prednosť kariére. Výnimkou preto dnes už nie sú ani štyridsaťročné prvorodičky. Nie je to však vždy jednoduché.

Riziká tehotenstva vo vyššom veku

Čo so sebou prináša tehotenstvo vo vyššom veku? Zásadný problém nastáva už v šanci otehotnieť, s vyšším vekom je šanca na počatie bábätka menšia. Po 35. roku života môže byť možnosť na otehotnenie znížená až o 50 %. Všetko je ale individuálne. Pokiaľ plánujete bábätko vo vyššom veku, je vždy dobrá konzultácia s vašim gynekológom, ktorý môže objektívne zhodnotiť váš aktuálny zdravotný stav. Po štyridsiatke je bohužiaľ rovnako nezanedbateľné zvýšené riziko spontánnych potratov, vrodených vývojových porúch a komplikácií pri pôrode. Pôrody starších rodičiek preto bývajú častejšie riešené sekciou, čiže cisárskym rezom.

Popôrodná starostlivosť

Nejde len o riziká sprevádzané tehotenstvom a pôrodom, ale následná regenerácia tela po pôrode a náročnosť starostlivosti o bábätko sú pre staršiu mamičku náročnejšie než pre dvadsaťročnú mladú matku. Je pravdou, že ženám po štyridsiatke môže chýbať potrebná energia a môžu častejšie trpieť psychickým a fyzickým vyčerpaním. Každá životná etapa má svoje plusy a mínusy a samozrejme každá žena je iná. Niektoré štyridsaťročné ženy prekypujú energiou a môžu na tom byť lepšie než dvadsaťročné mamičky, no vždy je nutné zvážiť zdravotný stav a prípadné komplikácie, ktoré môžu behom tehotenstva a pôrodu nastať. 

Na čo nezabudnúť

V prípade, že tridsať ste už dávno mali, neklesajte na mysli, všetko má svoj čas a tehotenstvo obzvlášť. Dôležitá je psychická pohoda, pestrá a vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerálne látky a ďalšie živiny i aktívny pohyb. Pokiaľ sa vám zdá, že vám niektoré živiny chýbajú, môžete ich organizmu dodať pomocou komplexných doplnkov stravy, ktoré sú vyrobené tak, aby zvýšili šancu na otehotnenie.