9 dôvodov oneskorenej menštruácie

Ak sa žena nesnaží otehotnieť, sotva ju niečo rozruší viac ako oneskorená menštruácie. Prvý dôvod, ktorý nám v takejto situácii prichádza na myseľ, je tehotenstvo. Je však otehotnenie jediná príčina vynechania menštruácie? Prinášame vám zoznam ďalších príčin.

Nedostali ste menštruáciu? Tento fakt ešte neznamená, že ste tehotná. Prinášame vám zoznam niekoľkých príčin oneskorenej menštruácie.

1. Stres

Stres ovplyvňuje veľa vecí v našom živote - menštruačný cyklus nevynímajúc. Ak ste v príliš veľkom vypätí a strese, telo môže začať vylučovať menej hormónu GnRH, čím zastaví menštruáciu. Nezabúdajte teda relaxovať. 

2. Choroba

Náhle krátke, ale aj dlhotrvajúce ochorenia môžu mať za následok vynechanie menštruácie. Tento stav je spravidla dočasný. 

3. Zmeny životného rytmu

Zmena životného rytmu môže váš menštruačný cyklus rozhodiť. Ak nastupujete striedavo denné a nočné smeny, môžete dostať nepravidelnú menštruáciu. 

4. Zmena liečby

Ďalšou príčinou oneskorenej menštruácie môže byť nový liek, ktorý ste nasadiia. Informujte o skutočnosti svojho lekára. 

5. Nadváha

Ak ste v poslednom čase výrazne pribrali, môže nadváha hormonálne rozhodiť váš menštruačný cyklus, alebo ho dokonca prerušiť. 

6. Náhly úbytok váhy

Držíte diétu, alebo ste iným spôsobom veľmi rýchlo zhodili? Vedzte, že bez určitého množstva telesného tuku hrozí, že budete mať nepravidelnú menštruáciu. Môžete ju dostať späť, ak opäť trošku priberiete. 

7. Premenopauza

Premenopauza zahŕňa niekoľko rokov pred nástupom prechodu. V tejto dobe môže byť vaša menštruácia rozdielna od tej, na ktorú ste boli zvyknuté (slabšia, silnejšia, častejšia, menej častá), alebo rovnaká. 

8. Menopauza

Menopauza je koniec reprodukčného obdobia ženy. Hladina pohlavných hormónov je tak nízka, že už k menštruačnému cyklu nemôže dôjsť. Menopauza je prirodzená a prichádza okolo 50 roku života (u fajčiarok zhruba o 1,5 roka skôr), alebo umelé vyvolaná operáciami (odstránenie pohlavných orgánov) alebo chemickou liečbou, napríklad chemoterapiou. 

9. Otehotnenie

Posledným dôvodom, prečo ste nedostala menštruáciu, môže byť otehotnenie. Istotu vám prinesie tehotenský test a návšteva lekára. 

Ak nie ste tehotná, nemali by ste byť bez menštruácie dlhšie ako dva mesiace. Počítajte si dni, a ak do tejto doby menštruáciu nedostanete, navštívte svojho lekára.  

Prevzaté z webu: bonella.cz