10 prvých príznakov otehotnenia

1. príznak: vynechanie menštruácie

Najpravdepodobnejším príznakom otehotnenia je vynechanie menštruácie. Ak je vaša menštruácia zvyčajne pravidelná a vy predpokladáte, že z neobvyklého vynechania menštruácie čakáte bábätko, je najvyšší čas urobiť si tehotenský test. Ak je pozitívny, viete s istotou, na čom ste.

2. príznak: slabé krvácanie uhniezdenia

Prirodzene môže aj v začiatkoch tehotenstva dôjsť k menštruačnému krvácaniu: keď sa oplodnené vajíčko po 5. dni oplodnenia usadí do sliznice maternice, môže niekedy krvácať, pretože pri uhniezdení sa „narazia" jemné cievy maternice. Toto krvácanie zahniezdenia pôsobí ako slabé menštruačné krvácanie, ktoré často pozostáva z nepatrných kvapiek alebo šmúh a je skôr svetločervenej ako hnedej farby. Avšak spoľahlivým príznakom tehotenstva toto krvácanie nie je, pretože k nemu môže dôjsť aj z iných príčin.

3. príznak: únava, na ktorú nie ste zvyknutá

Počas tehotenstva prechádza vaše telo veľkými hormonálnymi zmenami. Mnoho žien pociťuje v začiatkoch tehotenstva častú únavu. Hlavnou príčinou je pravdepodobne progesterón. V začiatkoch tehotenstva sa vytvára hormón tzv. žlté teliesko vo vaječníku, ktoré pomáha udržať tehotenstvo a to tak, že pôsobí uvoľnene na hladké svaly tela (tu patria aj svaly maternice). Keďže máte neustály pocit únavy, tak aj to by mohol byť jeden z príznakov.

4. príznak: nadmerná chuť do jedla

Náhla chuť do jedla – niekedy aj na celkom určité alebo neobvyklé jedlá – považované za príslovečnú známku tehotenstva. Niektoré ženy hľadajú od rána do večera – aj v noci – neustále niečo „pod zub". Avšak existuje veľa ďalších dôvodov pre neobvyklé chute do jedla prípadne beh do chladničky, napr. stres alebo zmena vzduchu pri cestovaní. Záchvaty nadmernej chute do jedla samy o sebe nie sú dôkazom toho, že ste tehotná.

5. príznak: pocit neobvyklej rannej nevoľnosti

Prinajmenšom také slávne ako záchvaty nadmernej chute do jedla: nevoľnosť trápi nastávajúce mamičky hlavne v prvých týždňoch tehotenstva prevažne v skorých ranných hodinách. Za rannú nevoľnosť sú zodpovedné hormonálne zmeny v tele. Mnoho žien má sklon k vysokej hladine cukru v krvi.

6. príznak: bolesť hlavy a závraty

Mnoho žien trpí v začiatkoch tehotenstva bolesťami hlavy a závratmi. Oboje sú dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré majú vplyv aj na obehový systém spôsobujúci výkyvy krvného tlaku. Bolesť hlavy a závraty nemusia byť istými príznakmi tehotenstva, pretože je veľa ďalších dôvodov pre tieto ťažkosti.

7. príznak: citlivá na vône

Iné ženy sú zase prekvapené z toho, že sú neobvykle citlivé na vône. Aj to môže ovplyvniť chuť do jedla – ale väčšinou negatívne. Zrazu nemáte chuť na jedlo a pitie, ktoré ste mali vždy radi. Tehotné ženy často spozorujú, že im obľúbená káva vonia príliš silno a nechutí im viac.

8. príznak: časté nutkanie na močenie

Aj tu sú zamiešané hormóny: už 24 hodín po oplodnení produkuje telo HCG hormón. Tento hormón nazvaný aj tehotenský hormón spôsobuje okrem iného, že sliznica maternice je v tomto čase najvyššia. To spôsobuje časté nutkanie na močenie. Typický príznak tehotenstva!

9. príznak: Sú vaše prsia nezvyčajne citlivé?

Podobne ako v určitých fázach menštruačného cyklu reagujú vaše prsia aj na hormonálne zmeny v tehotenstve. Už v začiatkoch môžete cítiť, že sú ťažšie, plnšie a napäté tak, že pohyby by mohli byť nepríjemné. Poprípade môžete spozorovať, že vaše bradavky sú plnšie a pôsobia tmavšie. Oboje môžu byť príznakmi tehotenstva. Niektoré ženy pozorujú aj opakujúce sa svrbenie na prsiach.

10. príznak: Máte ráno zvýšenú teplotu?

Ak si pravidelne meriate teplotu pri otehotnení alebo zabránení počatiu prirodzenou cestou: je vaša teplota tela po prebudení (bazálna teplota) stále 16-18 dní zvýšená, tak ste s najväčšou pravdepodobnosťou tehotná.

Všimli ste si u seba niektoré z vyššie uvedených príznakov? Väčšina z nich sú dôsledkami telesných a hormonálnych zmien, ktoré sa prejavujú už 24 hodín po oplodnení. Čím viac sa u vás vyskytnú, tým je pravdepodobnosť vášho otehotnenia vyššia a „bábätko je na ceste".